Prawdopodobnie jednym z pierwszych pytań jakie usłyszysz, gdy ogłosisz, że wybierasz się do Iranu będzie: Czy Iran to bezpieczne miejsce do odwiedzenia? Krótka odpowiedź: TAK. Potem mogą jeszcze paść pytania-odpowiedzi: Jedziesz tam, żeby cię zabili?? Ale wiesz, że ci ludzie są niebezpieczni?? Wróć żywa!
Iran, który dominuje w mediach, nie jest Iranem, który zobaczysz. Obraz Iranu wypełnionego terrorystami i odzianego w burkę społeczeństwa jest czymś, co napędzają głównie media. Jeśli nie będziemy podróżować, nie zobaczymy jak jest na prawdę i będą nam wciskać ciemnotę. Wiadomości o tym państwie dotyczą wyłącznie sankcji politycznych, rakiet, pasów szahidów, strażników moralności, kobiet odzianych w czadory itp. W Iranie jest bardzo spokojnie i uważam, że Irańczycy są tymi, którzy tworzą tę atmosferę. To bardzo mili i uśmiechnięci ludzie. Nie chcę wchodzić w politykę, więc po prostu zatrzymam się tutaj…
Iran jest prawdopodobnie jednym z najbardziej niedocenianych miejsc turystycznych na świecie. Od wspaniałej architektury islamskiej po tętniące życiem bazary, urzekające krajobrazy, perskie ogrody na pustyni, starożytne miasta…
Perska architektura to sztos
Najsłynniejsze cuda architektury można znaleźć w Isfahanie, Sziraz, Yazd, Kashan i Teheranie. Moimi osobistymi faworytami są: Pałac Golestan w Teheranie, Meczet Szacha w Isfahanie, Meczet Masjed-i Jame w Yazd, Różowy Meczet Nasira al-Mulk…
Hidżab, czyli chusta
Noszenie hidżabu w Iranie jest obowiązkowe – przewiduje to irańskie prawo. Jednak jeśli chodzi o styl jego noszenia, to często jest, a jakoby go nie było… Kobiety robią z nim cuda!
Perskie ogrody
Co sprawia, że perski ogród jest perskim ogrodem? Wysoki mur oraz strumienie i fontanny budowane z potrzeby słyszenia i patrzenia na płynącą wodę.
Klasyczny perski ogród to czahar bagh (dosłownie „cztery ogrody”) zamknięta, otoczona murem przestrzeń w kształcie prostokąta lub kwadratu, podzielona na cztery części. W każdej rosną inne drzewa owocowe i kwiaty. Najważniejsza jest woda – dzieli przestrzeń, chłodzi powietrze, jest lustrem, które odbija światło, instrumentem dostarczającym delikatny dźwięk. Drzewo zapewnia cień, woda życie roślinom, a kwiaty są ucieleśnieniem subtelnych boskich energii.
To tu niespiesznie popijając cappuciono można po prostu patrzeć jak mija dzień…
Persepolis było wspaniałe i ogromne…
… nie tylko jak na czasy starożytne, ale i współczesne. Zostało założone w 518 r. p.n.e przez Dariusza Wielkiego a później rozbudowane przez Kserksesa I – świadczyło o potędze władców Persji i było powodem do dumy. Czasy świetności nie trwały jednak długo. Nie upłynęło 200 lat a do bram Persepolis załomotał Aleksander Macedoński wraz ze swoją armią i w pijanym widzie postanowił puścić z dymem pałace Persepolis. Co się stało to się nie odstanie, ale wejście przez Bramę Wszystkich Narodów wciąż robi niesamowite wrażenie!
Nie mogłam oderwać oczu od wspaniałej płaskorzeźby orszaku 23 narodów świata i gwardii nieśmiertelnych, która cudem, a konkretnie przysypana piaskiem, dotrwała do naszych czasów. Widzimy tu przedstawicieli władców z całego ówczesnego świata, którzy zmierzają z darami dla kolejnych przedstawicieli dynastii Achemenidów. Idą rzędami, niosąc owoce, prowadząc wielbłądy, ciągnąć owce, wszystko, aby zjednać sobie przychylność władcy. A władca jest potężny także na skalnych płaskorzeźbach. Zawsze zajmuje najwyższe miejsce, zawsze władczo spogląda na poddanych.
Na kolejnym murze są jego ochroniarze, Gwardia Nieśmiertelnych, zawsze w ilości tysiąca, kiedy jeden ginął natychmiast zastępowany był kolejnym, bo Nieśmiertelnych zawsze musiało być tysiąc. Zawsze gotowi oddać życie za władcę, elita elit, najlepsi z najlepszych…
Dolina Królów
Znajdują się tutaj wykute w skale, w VI w. p.n.e., grobowce czterech królów z dynastii Achemenidów – Dariusza, Kserksesa, Artakserksesa oraz Dariusza II.
Jazd
Yazd znaczy Bóg. To miasto w środkowym Iranie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położone na styku Wielkiej Pustyni Słonej i Pustyni Lota. Skąpe opady deszczu (60 mm rocznie) i brak naturalnych cieków wodnych zmusiły mieszkańców do pozyskiwania wody z pobliskich gór za pomocą rozbudowanego systemu podziemnych kanałów. Łączna długość sieci kanałów (tzw. kanatów) w Iranie szacowana jest na ponad 300 000 km.
Miasto jest jednym z największych ośrodków religii zaratusztrian, ale jednocześnie znajduje się tu największy meczet w Iranie, tzw. Meczet Piątkowy.
Charanak
Charanak – osada, forteca na Wielkiej Pustyni Słonej została założona jako przystanek dla karawan. Miasteczko zbudowano z suszonej gliny, można się zgubić w labiryncie uliczek…
Meczety
Meczet może być dowolnym budynkiem, w którym oddaje się cześć Bogu. Do meczetu może wejść każdy, nie trzeba być muzułmaninem, trzeba tylko zdjąć buty… Zgodnie z zasadami islamu muzułmanin przed modlitwą musi umyć twarz, ręce, stopy.
Centralnym i najważniejszym miejscem meczetu jest mihrab – nisza wskazująca kierunek Mekki.
Aby wewnątrz zmieściło się jak najwięcej wiernych, przestrzeń pozbawiona jest mebli. Wszystkie ściany i sufity pokryte są wspaniałymi mozaikami w postaci roślinnych lub geometrycznych wzorów. Wszystkie te zdobienia są albo malowane bezpośrednio na podłożu, albo układane z niewielkich, ceramicznych kafelków, oczywiście ręcznie malowanych. Posadzki szczelnie pokryte są ogromnymi dywanami.
Takie tam jedzeniowe
Irańczycy kiszą chyba wszystko, tylu kiszonek na raz nie widziałam jeszcze nigdzie!
Ciekawostki o Iranie
- Kraj ten jest jednym z największych na świecie producentów kawioru, pistacji i szafranu…
- Legenda głosi, że Trzej Mędrcy byli Persami…
- Poligamia jest legalna w Iranie, ale jest ograniczona do czterech żon…
- Operacje zmiany płci są legalne i często dotowane przez państwo…
- Irańczycy tkają perskie dywany od ponad 2500 lat…
- Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Persją w połowie XV wieku, aby stworzyć sojusz antyturecki. Na wieść o zwycięstwie Sobieskiego pod Wiedniem szach Sulejman upił się do nieprzytomności wraz z całym dworem i polskim posłem…
- Sobieski sypiał zwykle pod baldachimem otrzymanym od szacha…
- Polska po persku to Lahestan…
- Iran (a szczególnie miasto Sziraz) znajduje się w światowej czołówce pod względem liczby wykonywanych operacji plastycznych, podobno chirurdzy są tu bardzo dobrzy, a ceny umiarkowane. Często spotykaliśmy na ulicy kobiety (mężczyżni też są pacjentami takich klinik!) z plastrem na nosie, co świadczyło, o tym że miała tu miejsce operacja plastyczna… Taka operacja dodaje prestiżu i zdarza się, że plaster nosi sie dłużej niż to potrzebne…
- W Iranie można zawrzeć małżeństwo na godziny…
Oby cień twój był długi i nigdy się nie zmniejszył – tak mówi się na pożegnanie w Iranie…