Kurczak Tandoori
Dzisiaj narodowa potrawa rodem z Indii – kurczak Tandoori – jeśli lubicie kuchnię indyjską na pewno wam się spodoba. Jej nazwa pochodzi się od tradycyjnego pieca glinianego tandoor, w którym piecze się mięso uprzednio marynując je w jogurcie i aromatycznych przyprawach, czasami dodając czerwony barwnik w celu uzyskania głębokiego koloru.
- 1 kg kawałków kurczaka (pałek lub udek, najlepiej już pozbawionych skóry i kości)
- 1 jogurt grecki lub naturalny (ok. 150 g)
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 cm świeżego imbiru
- 1 łyżka przyprawy tandoori masala w ziarnach (można zastąpić sproszkowaną)
- 1 łyżka przyprawy garam masala
- 1 łyżka słodkiej czerwonej papryki (polecam wędzoną papryka marki La Chinata)
- ½ łyżeczki chilli
- ½ łyżeczki kurkumy
- sok z 1 limonki
- 1 łyżka oleju
- sól, pieprz
- 3-4 papryczki chilli
- 1 łyżka oliwy z pierwszego tłoczenia
- sól, pieprz
- ryż jaśminowy
- kolendra lub natka pietruszki do posypania
Czas przygotowania: 45 minut
Ilość: 4-6 porcji
Mięso dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i usuwamy skórę i kości. Czosnek przeciskamy przez praskę i rozgniatamy razem z solą na jednolitą pastę. Imbir ścieramy na tarce o najdrobniejszych oczkach. Ziarna przyprawy tandoori masala podprażamy przez 2 minuty na czystej patelni bez dodatku tłuszczu i po wystygnięciu ucieramy w moździerzu. W dużej misce mieszamy jogurt, sok z limonki, czosnek, imbir i przyprawy – kurkumę, obie masale, paprykę i sproszkowane chili. Dodajemy też łyżkę oleju. Po dokładnym wymieszaniu w marynacie zanurzamy kurczaka i odstawiamy w chłodne miejsce na minimum 3-4 godziny, a najlepiej na całą noc.
Rozgrzewamy piekarnik do 200 stopni. Blachę wykładamy folią aluminiową, papierem do pieczenia i układamy na nim kurczaka. Obok połóżmy umyte papryczki chilli z których powstanie sos chilli. Po włożeniu do nagrzanego piekarnika pieczemy około 20 minut, ostatnie 5 minut z termoobiegiem. Latem można skorzystać z grilla.
Papryczki po paru minutach pieczenia, jak tylko zacznie pękać skórka, wyjmujemy z piekarnika, studzimy i obieramy ze skóry, przy okazji usuwając też gniazda nasienne. Miąższ solimy, bardzo drobno siekamy i mieszamy z oliwą tak aby powstał gęsty sos.
Kurczaka podajemy z jaśminowym ryżem ugotowanym na sypko lub z białym pieczywem, z wierzchu posypanym posiekaną kolendrą lub natką pietruszki.
Smacznego!