Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko
Z okazji zainaugurowanego pod koniec marca Roku Kościuszkowskiego tym razem niezawodny Teatr KTO postanowił zaprosić nas na żywą lekcję historii z Naczelnikiem w roli głównej. Widowisko plenerowe „Vivat Kościuszko!”, inspirowane monumentalnym obrazem Jana Styki „Polonia, Konstytucja 3 maja 1791”, rozpoczęło się o godzinie 17, w kilku miejscach Krakowa.
- poświęcenie szabli przy kościele Kapucynów na ul. Loretańskiej 11
- przysięga, która zapoczątkowała Insurekcję, na Rynku Głównym
- wielka parada wojskowa spod Barbakanu, ulicą Floriańską na Rynek. Wśród huku petard i walenia w bębny, w pochodzie z 12 rosyjskimi armatami, które Kościuszko zdobył w bitwie pod Racławicami, szli żołnierze, chłopstwo, jeńcy wojenni i … sześciu szczudlarzy
W wydarzeniu wzięli udział aktorzy z Teatru KTO i scen krakowskich, Balet Dworski Cracovia Danza, Zespoły Pieśni i Tańca „Krakowiacy” i „Nowa Huta”, grupy rekonstrukcyjne oraz statyści – sumie około 200 osób i oczywiście parę tysięcy widzów. Reżyserem tego ogromnego widowiska był dyrektor Teatru KTO – Jerzy Zoń.
Czy wiecie, że Kościuszko, polski i amerykański generał…
- miał 165 cm wzrostu
- w roku 2017 przypada 200. rocznica Jego śmierci
- jest budowniczym słynnej twierdzy West Point
- wykonawcą Jego testamentu był Tomasz Jefferson
- w Nowym Jorku jest most Jego imienia, a poza tym w USA mnóstwo miejscowości, obiektów, parków, a na Alasce – wyspa
- w czasach PRL-u był na banknocie 500 zł
- w pobliżu Białego Domu w Waszyngtonie stoi Jego pomnik
- najwyższy szczyt na kontynencie australijskim (2228 m n.p.m.) nosi Jego imię
- Julisz Verne umieścił Jego portret w gabinecie Kapitana Nemo w książce „20 000 mil podmorskiej żeglugi”
- utworzył pierwsze oddziały strzelców celnych, prekursorów snajperów a wzorował je na oddziałach amerykańskich rangersów
- jako jeden z trzech cudzoziemców należał do Towarzystwa Cyncynatów, zrzeszającego najbardziej zasłużonych oficerów, którzy niczym Rzymianin Cyncynat „wszystko opuścili dla obrony ojczyzny”. Towarzystwo działa do dziś.
A co się działo w owym czasie w Krakowie, obaczcie sami. Był zachwyt!
***
Trzy razy w roku można wejść na Kopiec Kościuszki za darmo: 4 lutego w urodziny, 24 marca w dzień przysięgi na Rynku, 15 października w rocznicę śmierci Naczelnika.