Selavi, czyli takie jest życie na motorówce

Nie ma to jak nieplanowany short break przed sezonem, do klimatycznej, chorwackiej miejscowości Šibenik.

Cel główny wyjazdu: dostawa czerwonych dywaników do motorówki Selavi.

Cel poboczny: ślizg wśród wysepek i speed po rzece Krka.

Oba cele zostały osiągnięte! Armator Victor, jak zawsze, zapewnił mnóstwo atrakcji. Były świeże owoce morza prosto od „chłopa”, czyli rybaka, wyprawa do wodospadów, ciepło, słońce i porywisty wiatr Bora. 8-tonowa, 10-metrowa motorówka Selavi z dwoma silnikami Volvo Penta o mocy 600 KM dopełniła reszty! Były ślizgi i speed. Był FUN.

Krótka historia miasta

Šibenik, czyli Castrum Sebenici to wyjątkowe miasto. Pierwsze nad Adriatykiem, które nie zostało założone przez Rzymian ani Greków tylko przez rodowitych Chorwatów, nigdy też nie uległo tureckiej potędze. Od XV do końca XVIII wieku rządy sprawowała tu Republika Wenecka a po jej upadku miasto dostało się pod władzę Monarchii Habsburgów. Po I Wojnie Światowej było częścią Królestwa Jugosławii a potem trafiło pod okupację faszystowskich Niemiec i Włoch. Po wojnie stało się cześcią Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii. Od rozpadu SFRJ należy do Chorwacji. Na początku Wojny Domowej, armia serbska (oficjalnie jugosłowiańska) próbowała spacyfikować niepodległą Chorwację. Šibenik był mocno atakowany, ponieważ miasto miało ważne znaczenie ze względu na przemysł przetwórstwa aluminium i metali kolorowych oraz przemysł elektrotechniczny. W 1991 roku mieszkańcy obronili swoje miasto i od tego czasu rozkwita i przyciąga ludziska z całego świata swoim sielskiem klimatem zmieszanym z winem, oliwkami i zapachem słonego morza.

Położenie

Miasto leży u ujścia rzeki Krka w Zatoce Šibenik i swoim wyglądem przypomina amfiteatr – budynki rozłożone są na wzgórzach otaczających naturalny port. Dookoła rozlokowane są twierdze obronne św. Jana, Subicevac, św. Any – górująca nad miastem i św. Mikołaja – położona na wyspie. Šibenik to nie tylko port, ale także wspaniała zabytkowa starówka, wąskie uliczki i kamienne domy.

Atrakcje

15 km od Šibenika znajduje się Park Narodowy Krka z 7 wodospadami oraz licznymi kaskadami. To 109 km2 unikatowych formacji geomorfologicznych, 1022 gatunki roślin, liczne płazy, gady i endemiczne gatunki ryb. To jeden z najważniejszych obszarów ornitologicznych w Europie. Największe wodospady to Skradinski buk, Manojlovački slap i Roški slap. Dolina rzeki przybiera gdzieniegdzie postać kanionu. Bardzo urokliwie wyglądają w rzece pstrągi, które widać jak na dłoni przez oszłamiająco przejrzystą wodę. U podnóży wodospadów można się kąpać pod okiem ratownika i w wyznaczonych przez boje miejscach. Park można zwiedzać droga wodną, szosą lub ścieżkami dla pieszych.

Ciekawostki o mieście

  • pierwszy rysunek spadochronu jest dziełem chorwackiego wynalazcy Fausta Vrančicia (1551-1617), który pochodził z Šibenika
  • to tu i w pobliskim Parku Narodowym Krka kręcono wiele scen do filmu Gra o Tron (także w Dubrowniku, Splicie, Klis oraz na wyspie Hvar)
  • Šibenik nazywane jest miastem festiwali. Najpopularniejsze to Międzynarodowy Festiwal Dziecięcy, Festiwal Terraneo, Festiwal Jazzu & Bluesa i wiele innych
  • „Iskrice”, pierwsza elektrownia wodna w Europie powstała w Šibeniku. Zbudowano ją na wodospadzie Skardinski buk, na rzece Krka w 1895 roku
  • katedra św. Jakuba w Šibeniku, wpisana w 2000 roku na światową listę UNESCO, w całości zbudowana jest z kamienia, bez używania jakichkolwiek innych materiałów. Kamienie pochodzą z wysp Brač i Krk. Innymi znanymi budowlami wzniesionymi z kamieni z tych wysp są: Biały Dom w Waszyngtonie (zbudowano z nich kolumny) oraz parlamenty w Wiedniu i Budapeszcie

Jednym słowem Šibenik to opalanie na bezludnych wysepkach, nurkowanie i relaks w otoczeniu przyrody i przejrzystych wód. A najlepiej Šibenik wygląda z pokładu motorówki Selavi.

Selavi, czyli takie jest życie na motorówce