Od Seattle do Vancouver przez Hawaje / From Seattle to Vancouver via Hawaii
ależ to była podróż! tysiące kilometrów samolotem, setki kilometrów samochodem… Dzięki Paweł & Simina 🙂 Było cudnie!
Seattle – ciekawostki o mieście
- Jednym z symboli miasta jest wieża widokowa Space Needle (zobacz TUTAJ). Jest ona pozostałością po Targach Światowych z lat 60-tych ubiegłego wieku. Ma 185 metrów i na szczycie zwieńczona jest latającym spodkiem. W spodku mieści się restauracja, z której można podziwiać panoramę miasta.
- W Seattle urodził się Jimi Hendrix. Oficjalna strona nieżyjącego już niestety artysty TUTAJ.
- Rozgrywała się tu akcja wielu filmów np. Bezsenność w Seattle z Meg Ryan i Tomem Hanksem.
- Od granicy z Kanadą dzieli je tylko 174 km.
- Nazwa miasta pochodzi od zniekształcenia imienia Si’ahl, wodza okolicznych plemion indiańskich. Osadnicy nazwali go Chief Seattle.
- Najbardziej deszczowe miasto w Stanach. Mit. Byliśmy 2 tygodnie i kropiło tylko raz.
- Początkiem rozwoju miasta był przemysł drzewny. Najpierw powstały tartaki, a później rozpoczęto budowę drewnianych statków.
- 4 kwietnia 1975 roku w Seattle pojawił się Microsoft powodując zdecydowane przyspieszenie w każdej dziedzinie. Wcześniej jego twórca, Bill Gates, dla swojej szkoły napisał program, który przydzielał studentów do konkretnych grup zajęciowych. Zmodyfikował kod tak, by program przydzielił go do grup z dużą ilością dziewczyn… Blog Billa można poczytać TUTAJ.
- W Seattle jest też Amazon.
- Symbolem przeszłości jest podziemne miasto (zobacz TUTAJ), powstałe na skutek osiadania domów i podniesienia poziomu chodników o jedno piętro w górę. W efekcie powstały całe ciągi piwnic, w których teraz działają liczne kafejki i restauracje. Bardzo klimatyczne miejsce!
- „Słynna” fasada oblepiona gumami do żucia. Prawdopodobnie gumy zaczęli tam przyklejać widzowie czekający w długiej kolejce po bilety do pobliskiego teatru awangardowego. Od tamtej pory ściana stała się swoistym dziełem sztuki… Nasi wysłannicy w Seattle powiedzieli, że gumowa ściana została zlikwidowana, czyli wyczyszczona w grudniu 2015 roku.
- Na przełomie lat 80. i 90. w mieście narodziła się nowa muzyka. Niechlujnie ubrani w flanelowe koszule, niemodni i nieuczesani zaczęli grać brudną muzykę rockową tzw. grunge (brud, syf). Wśród nich pojawił się młody geniusz Kurt Cobain. A potem Nirvana. A potem płyta Smells Like Teen Spirit. Krążek sprzedał się dotąd w ponad 30 milionach sztuk. Oficjalna strona zespołu TUTAJ.
- Soundgarden (oficjalna strona TUTAJ) i Pearl Jam (oficjalna strona TUTAJ) – też są z Seattle.
- Kolebka Boeinga (więcej TUTAJ).
- Kolebka sieci Starbucks (więcej TUTAJ).
- Miasto jest umiejscowione na wzgórzach, nad zatoką i w pobliżu czynnych wulkanów Mount St. Helens (więcej TUTAJ) i Mount Rainier (więcej TUTAJ).
- Guitar Tornado to instalacja złożona z ponad 500 instrumentów, głównie gitar, nazywana tak ze względu na swój kształt. Niektóre z gitar posiadają specjalne, sterowane komputerowo przystawki, które sprawiają, że całość może grać zaprogramowane melodie. Tę rzeźbę znaleźć można w Experience Music Project Museum (więcej TUTAJ) w Seattle a budynek zaprojektował nasz ulubiony architekt niejaki Frank Ghery.
- Akcja filmu 50 twarzy Greya dzieje się m. in. w Seattle.
35 ciekawostek o Hawajach
- Należy pamiętać o panującym na Hawajach zakazie wwozu świeżych owoców, warzyw, kwiatów ciętych, doniczkowych, nasion, piasku, gleby, cebulek, grzybów, żywych zwierząt – ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się niepożądanych gatunków.
- W dniu 16 maja 2014 roku Godzilla zniszczył hotel Hilton na Hawajach. „Zniszenie” odbyło się w trakcie premiery najnowszego filmu Godzilla. Otwarty w roku 1968 Hilton Hawaiian Village Waikiki Beach Resort (zobacz TUTAJ), przy którym w lipcu 2013 r. kręcono sceny z filmu, został zburzony oczywiście cyfrowo. Charakterystyczny tęczowy mural nadał obiektowi przydomek Rainbow Tower.
- Prawie wszystkie żyjące tutaj ptaki, kwiaty i owady są unikatowe dla tego regionu i nie występują nigdzie indziej na świecie. Nie spotkamy tutaj natomiast żadnych ryb słodkowodnych, gadów i ssaków lądowych oraz drzew iglastych. Ze względu na dużą odległość od stałego lądu nie występują tu także żadne jadowite węże.
- W tzw. Aloha Friday biznesmeni i urzędnicy mogą zamiast oficjalnych strojów założyć słynną Aloha Shirt – można kupić TUTAJ.
- Aloha to słowo pochodzenia prapolinezyjskiego oznaczające miłość.
- Na Hawajach mieszka 1,3 mln, ale ze względu na strategiczne położenie, 1,3% ludności wyspy stanowi personel militarny.
- Kauai nazywana jest Wyspą Ogrodów. Przyjeżdża na nią bardzo mało turystów. Nie ma tu autostrad, supermarketów ani wysokich budynków. Lokalne prawo zabrania budować budynków wyższych niż palma kokosowa… Więcej o Kauai można przeczytać TUTAJ.
- Na zachodzie wyspy Kauai znajduje się tak zwane wybrzeże Napali, uważane za jeden z cudów natury (więcej TUTAJ). Wzdłuż wybrzeża prowadzi jeden z najbardziej widokowych szlaków na świecie. Porośnięte bujną zielenią klify wpadają do błękitnego oceanu, tworząc niepowtarzalną scenerię. Nie można tu dotrzeć samochodem, tę cześć wyspy można oglądać tylko z helikoptera za kilka setek USD. Polecam zwłaszcza helikoptery bez drzwi. Zagwarantują niezastąpione połączenie podekscytowania i adrenaliny, kiedy to miejscowy pilot uprze się ze musisz zobaczyć wodospad z bliska…
- Big Island (więcej TUTAJ) jest niesamowita, jest tu 13 rożnych stref klimatycznych, od pustyń po zimowe krajobrazy. Zimą można tu nawet jeździć na nartach, jest aktywny wulkan, wspaniałe obserwatorium astrologiczne a nocą można nurkować z mantami.
- Bezpośrednio nad miastem Honolulu świeci gwiazda Arcturus.
- Na plaży Waikiki znajduje się posąg hawajskiego sportowca Duka Kahanamoku (TUTAJ).
- W zachodniej części Kauai znajduje się olbrzymi kanion (TUTAJ), głębokością i formami przypominający Grand Canyon z Arizony. Jest to jedna z większych atrakcji turystycznych Hawajów, aczkolwiek nie ma tam zbyt wielu turystów. Kanion ciągnie się przez około 30 kilometrów i ma do 1 km głębokości.
- Na północtnym stoku wulkanu Haleakala znajduje się droga do miejscowości Hana. Na odcinku 30 kilometrów ma ona ponad 600 zakrętów i przechodzi przez 120 mostów. Więcej TUTAJ.
- Mauna Kea (zobacz TUTAJ) to aktywny wulkan i zarazem najwyższa na świecie góra. Ponad powierzchnię oceanu wystaje zaledwie 4 000 m, ale od podstawy ma ponad 10 000 m, czyli wiecej niż Mount Everest.
- Pali Lookout – niedaleko Honolulu znajduje się punkt widokowy, który Mark Twain określił jako najpiękniejszy widok na ziemi. Zobacz TUTAJ.
- Alfabet hawajski sklada sie z 12 liter.
- Filmowcy – bardzo upodobali sobie Hawaje. Kręcono tu Avatara, Poszukiwaczy zaginionej Arki, Jurassic Park. Zdjęcia do filmów tworzone były na hawajskiej Kauai i północnej części Oahu, Lost – większość scen była kręcona na Oahu, Pearl Harbour – sceny w większości były kręcone na Oahu, Blue Hawaii, gdzie główną rolę grał Elvis Presley. Duża część filmu została nakręcona w Coco Palms Resort na wschodnim wybrzeżu Kauai. Soul Surfer – oparta na faktach historia trzynastoletniej surferki, która traci rękę po ugryzieniu przez rekina. Dzięki silnej woli i miłości jaką darzą ją najbliżsi udaje jej się wrócić do sportu. Bethany Hamilton, której historia dotyczyła naprawdę zagrała w filmie jako statystka. Film kręcono na wyspach Kauai i Oahu. Spadkobiercy – George Clooney wciela się w rolę spadkobiercy wielkiej fortuny na Hawajach, a po wypadku żony sam musi zająć się wychowaniem swoich córek. Akcja toczy się na wyspach Kauai i Oahu, 50 pierwszych randek – historia ma miejsce na Oahu. Adam Sandler każdego roku spędza swoje wakacje w Honolulu i spaceruje ulicami wśród tłumu turystów. Piraci z Karaibów – Trzecia część przygód o kapitanie Jacku Sparrow, z doskonałą obsadą, nakręcona została na trzech hawajskich wyspach Maui, Molokai i Oahu.
- Długa izolacja od świata pozwoliła Hawajczykom na stworzenie własnej medycyny i sposobów leczenia różnych chorób. Godnym polecenia jest skorzystanie z tradycyjnego masażu zwanego Lomilomi. Wykonuje się go przy pomocy nie tylko dłoni, ale i całych rąk i nóg. Stosuje się podczas niego też okłady z ciepłych kamieni wulkanicznych. Istnieją odmiany tego masażu przeznaczone dla niemowląt i ludzi dorosłych, a jego pierwotnym zadaniem było wzmacnianie organizmów wojowników i leczenie ich po walkach, bowiem Hawajczycy wierzą w uzdrawiający dotyk drugiej osoby.
- Kiedy na wyspie witani i żegnani są goście, dekorowani są oni naszyjnikami z kwiatów Lei. Do każdej z siedmiu wysp przypisany jest określony kolor i gatunek kwiatu.
- Tradycyjny taniec hula jest tańcem świątynnym. Hula tańczyły osoby młode, które nie założyły jeszcze własnych rodzin. Taniec ten tańczono, by wprowadzić się w trans i czerpać mądrość od bogów. Od dziewiętnastego wieku istnieje też rozrywkowa forma tego tańca, którego nauczyć się można podczas pobytu na wyspach. Hula headquarter TUTAJ.
- Lanai – Wyspa Ananasowa (TUTAJ). Cała główna zabudowa i drogi budowane były tu głównie na potrzeby firmy Jamesa Dole’a potentata ananasowego. Na początku XX wieku Dole kupił wyspę na własność i zaczął budować na niej siedzibę swojej firmy i plantacje ananasów. Na Lanai mamy największy na świecie labirynt z rosnących ananasów – zobacz go TUTAJ.
- Molokai (TUTAJ). Atrakcją tej wyspy są najwyższe na świecie klify, które powstały po wybuchu wulkanu 1, 5 mln lat temu, a podziwiać je można w filmie Jurassic Park III.
- Ni’ihau (TUTAJ), Hawajczycy nazywają ją Zakazaną Wyspą, ponieważ należy do rodziny Robinsonów a nieproszeni goscie nie mają na nią wstępu. Robinsonowie zbili majątek hodując na wyspie bydło i owce. Obecnie ich dochody pochodzą też z turystyki. Właściciele wyspy organizują dla swoich gości i turystów wycieczki, loty helikopterem i polowania, za które trzeba słono zapłacić a pobyt trwać może tylko jeden dzień.
- Honolulu jest bardzo zaludnione, na 1 km2 mieszka ponad 5000 mieszkańców (TUTAJ).
- Kilkugodzinna obrona zatoki Pearl Harbour jest dla Amerykanów tym, czym obrona Westerplatte dla Polaków. Więcej TUTAJ.
- W listopadzie odbywa się w Kona na Wielkiej Wyspie (Hawai) Festiwal Kawy (Kona Coffee Cultural Festival – więcej TUTAJ).
- Keihanaikukauakahihuliheekahaunaele to nazwisko pani z Honolulu.
- Japończycy stanowią po białych mieszkańcach Hawajów, największa grupę etniczną Oahu, ponad 13%. Reszta to Azjaci i rdzenni Hawajczycy.
- W hotelach pierwsze dwa, trzy piętra, to parkingi. Budowanie ich pod ziemią jest niemożliwe z powodu wulkanicznego i skalistego podłoża.
- Bożena Jarnot jest honorowym konsulem Polski na Hawajach.
- Barack Hussein Obama – urodził się w sierpniu 1961 roku w Honolulu.
- Na Waikiki w latach 20. i 30. XX wieku przywieziono piasek z jednej z plaż w Kalifornii.
- Koło Honolulu jest szklana plaża / Glass Beach, która powstała w miejscu dawnego dzikiego wysypiska śmieci. Szklany piasek powstał z rozbitych butelek obracanych, rozdrabnianych i wygładzanych przez fale. Więcej można przeczytać TUTAJ.
- Stan ma 137 wysp, z czego tylko 8 jest zamieszkanych: Hawaii, Oahu, Kauai, Molokai, Lanai, Maui, Niihau i Kahoolawe.
- Dewizą stanu Hawaje jest Życie kraju trwa w sprawiedliwości.
14 ciekawostek o Vancouver
- Znajduje się tu 180 parków, z których najbardziej znany to Park Stanleya. Zajmuje prawie 405 ha powierzchni i jest największym parkiem miejskim w Kanadzie. Rośnie tu około pół miliona drzew i znajduje się tam ogromna kolekcja indiańskich totemów. Mnóstwo informacji TUTAJ.
- Miasto znane jest z organizacji pokazów sztucznych ogni nad zatoką English Bay. Biorą w nim udział cztery państwa (wybrane spośród wszystkich państw świata). Focie z 2015 roku TUTAJ.
- Słynie z wielu mostów, także wiszących. Najbardziej znane to Lions Gate Bridge (historia powstania TUTAJ) i Capilano, który huśta się pod stopami. Most ma 136 m długości i zawieszony jest na wysokości 70 m. Jeśli nie masz lęku wysokości, to oglądaj TUTAJ.
- 30 % populacji całej aglomeracji Vancouver liczonej na 2,1 mln mieszkańców stanowią chińczycy, którzy przybyli tu wraz z budową kolei w Kanadzie.
- Vancouver do 2020 roku chce stać się jednym z najczystszych i ekologicznych miast na świecie. By zrealizować ten plan władze miasta chcą zadbać o ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a także w 100% przetwarzać odpady. Część z nich ma być wykorzystana przy budowie nowych dróg. Jednym z rodzajów odpadów sprawiających największe problemy przy recyklingu jest plastik. Jedna z firm z Toronto próbuje opracować technologię pozwalającą przekształcać plastik jeden ze składników mieszanki do budowy dróg. Składa się ona z tzw. wosku, do którego dodaje się około 20 procent asfaltu pozyskiwanego ze starych nawierzchni. Do tej pory mieszankę tę zastosowano na kilku ulicach miasta i jak na razie sprawuje się doskonale.
- W 2010 r. odbyła się w Vancouver Olimpiada Zimowa. False Creek – dzielnica Vancouver, w której stanęła jedna z dwóch wiosek olimpijskich – nie została wybrana przypadkowo. Zaniedbaną dotychczas część miasta przekształcono w nowoczesną, ekologiczną dzielnicę mieszkaniową.
- Vancouver zostało uznane za najbardziej przyjazne miasto na świecie.
- Meatless Monday, czyli bezmięsny poniedziałek. W Vancouver promują wegetarianizm.
- Vancouver to siedziba wiecznej wiosny.
- W Vancouver na nartach jeździ się dzień i noc. Nawet szkółki działają całą dobę. Nocne zjazdy są popularne, ponieważ są tańsze i nie ma tłoku. Większość narciarzy woli jednak w nocy spać. Dziwne, bo przecież nocne widoki są tak fantastyczne a miasto widać jak na dłoni…
- Grouse Mountain (TUTAJ), Crown Mountain (TUTAJ), Mount Seymour (TUTAJ) to 3 lokalne szczyty górskie 20 minut jazdy samochodem od centrum miasta.
- Akcja filmów 50 twarzy Greya i Saga Zmierzch dzieje się m. in. w Vancouver.
- W tym mieście powstał Greenpeace.
- Medale na Olimpiadzie Zimowej w Vancouver były wykonane między innymi z metali szlachetnych odzyskanych z telefonów komórkowych i komputerów.
grudzień 2014 roku