Labirynt Leona Tarasewicza

13 września zagubiłyśmy się z Nicole w labiryncie Leona Tarasewicza. Na 200 m2 artysta stworzył obraz 3D składający się z pasiastych kolumn i ich zwielokrotnionych odbić w lustrach. To było niesamowite! Z zewnątrz instalacja z metalowymi przyporami wyglądała jak ogrodzenie placu budowy. Ale to zamierzony efekt ! Artysta chciał, aby z zewnątrz była taka szorstka i chropowata, a obfitość barw i doznań ma eksplodować w środku. Potwierdzamy! aż szkoda było nam wychodzić…

Leon Tarasewicz to polski malarz białoruskiego pochodzenia, urodził się w 1957 r. w Waliłach, które uznaje za główny punkt na mapie świata.
Jego obrazy to raczej abstrakcje, regularnie skomponowane, wypełnione powtarzającymi się motywami np. pnie drzew, bruzdy przeoranych pól, ptaki krążące nad ziemią. Artysta nie przynosi do galerii dzieła gotowego, tylko realizuje je na miejscu malując bezpośrednio na ścianach sal wystawowych, zamalowując je od góry do dołu, wraz ze znajdującymi się w tych salach elementami np. piec, przewody elektryczne itp. W większości „obrazy” artysty powoływane są do istnienia tylko na moment, na czas konkretnego przedsięwzięcia . Tarasewicz zaczął wychodzić z galerii w zastane przestrzenie, adaptując elewacje budynków, chodniki, place, miasta… a efekty tego możecie obejrzeć na tej stronie….

Bronisław Chromy

Rzeźbiarz, medalier, malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uczeń Xawerego Dunikowskiego. Artysta podejmuje wiele tematów o tematyce historycznej, muzycznej, kosmologicznej i animalistycznej. Wśród niezwykłych rzeźb w Krakowie znajdują się smok wawelski, owieczki przed Akademią Rolniczą, pomnik psa Dżoka. Bronisław Chromy ma dzisiaj 90 lat (urodził się w 1925 r.) i dalej tworzy niesamowite rzeźby a część z nich możecie zobaczyć tutaj.